Матура български език и литература за 11-ти клас

Тестът е предназначен да провери знанията на учениците по правопис и правоговор на Българския език. Въпросите имат само един верен отговор.

Информация и рейтинг

Дата: 2013-04-19 10:27:44
Предмет: Български език
Предназначен за: Ученици от 11 клас
Въпроси: 34 въпр.
Сподели:

Публикуван от

Simonsita

Въпросите, които ще видиш в теста:

  1. Прочетете текста и отговорете на въпросите 1. - 6.:

    Ришелъо не се опитва да избегне или да заслужи репутацията на студен или надменен човек, с която се сдобива. Това е цената, която трябва да заплати, за да запази своите мисли за себе си, да прикрие следите си, като се подсигури всички лични книжа, включително и докладите от разузнаването, да не бъдат запазени за идните поколения и усърдно дава вид, че е само изпълнител на кралската политика, а не неин създател. Начинът му да контролира политическите решения се състои в това често да предава на краля ясни политически записки, върху които владетелят отбелязва своите коментари и след това ги връща. Ришелъо допълнително се защитава, като се прикрива зад непривлекателния си обществен образ на надменно лицемерие.
    Онова, което виждат грандовете, е предимно кардиналът и всъщност главният министър на държавата, единственият довереник на краля в сферата на политиката, който е резервиран, непроницаем, могъщ и безскрупулен. На практика обаче отличителните качества на Ришелъо са търпението, лукавството, самообладанието, острият политически усет, силната психологическа проницателност и изключителната решителност да постигне величие за краля, съответното положение за себе си и слава за Франция.

    (Антъни Леви - "Кардинал Ришелъо")

    Текстът може да се определи като:
  2. Кое от посочените твърдения е вярно според текста?
  3. Какво не забелязват грандовете в характера на Ршпельо?
  4. Кой от изразите НЕ Е коитексгов синоним на оставалите:
  5. Кое от посочените твърдения НЕ Е вярно според текста:
  6. Какво означава "грандове" според текста?
  7. В кой ред отношението между двойките изрази е различно от отношението в другите редове?
  8. В кой ред думите са синоними?
  9. В кой ред думите са антоними?
  10. В кой ред двойките изрази НЕ са синоними: